AZS Politechnika Rzeszów - Leszek Kucharski zasili szeregi SPAR AZS!
Leszek Kucharski zasili szeregi SPAR AZS!

16 grudnia 2010, 23:06 | dod. Tomasz Pasternak | fot. Grzegorz Mentel

Klub SPAR AZS Politechnika Rzeszów pragnie z ogromną przyjemnością poinformować, że osiągnął porozumienie w zakresie współpracy szkoleniowej z legendarnym tenisistą stołowym Leszkiem Kucharskim! Medalista mistrzostw świata przyjął propozycję trenera Tadeusza Czułno i będzie koordynował poczynania występujących w rozgrywkach Superligi mężczyzn, akademików.

Na półmetku ekstraklasowych zmagań rzeszowianie plasują się na piątej pozycji w tabeli, mając na swoim koncie tyle samo punktów, co czwarta w zestawieniu ekipa Condohotels Morliny Ostróda. Nie należy jednak zapominać, że po fantastycznym rozpoczęciu sezonu, po czterech kolejkach, akademicy zupełnie niespodziewanie zasiadali na fotelu lidera Superligi mężczyzn. Dziesięć wywalczonych w pierwszej rundzie punktów to dorobek zadowalający, aczkolwiek rzeszowianie nie ukrywają, że chcieliby zakończyć rozgrywki w czołowej "czwórce" i tym samym zakwalifikować się do fazy play-off, w której toczyć się będzie walka medalowa.

- Ponieważ w tej dyscyplinie sportu nie można wykonywać ruchów transferowych w trakcie sezonu, postanowiliśmy wzmocnić kadrę szkoleniową - przyznaje z uśmiechem opiekun akademików, Tadeusz Czułno. - Leszek Kucharski ma zająć się koordynowaniem planów szkoleniowych zawodników i ich prowadzeniem w czasie zawodów. Powinno to stanowić dalszy impuls do wydobycia kolejnych rezerw sportowych z drużyny.

Leszek Kucharski to jedna z największych ikon w historii polskiego tenisa stołowego. Jako zawodnik, wielkością ustępował jedynie Andrzejowi Grubbie, z którym to zresztą tworzył fenomenalną parę deblową.

Był mistrzem Europy juniorów z 1977 roku, wicemistrzem Europy seniorów z 1986 roku, brązowym medalistą mistrzostw Europy w grze mieszanej z 1976 roku (z Jolantą Szatko), srebrnym medalistą mistrzostw świata w deblu z 1989 roku (z Jugosłowianinem Zoranem Kaliniciem), dwukrotnym zdobywcą trzeciego miejsca na mistrzostwach świata: w drużynie w 1985 roku oraz w grze podwójnej (z Andrzejem Grubbą) w 1987 roku.

Z pozostałych sukcesów należy wymienić cztery medale mistrzostw Europy (po dwa srebrne i brązowe), akademickie mistrzostwo świata oraz dziewięć tytułów mistrza Polski. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (1988, 1992). Najlepszym rezultatem osiągniętych na tych zawodach było szóste miejsce w grze deblowej (z Andrzejem Grubbą) w Seulu. Od 1991 roku jest trenerem - ostatnio prowadził reprezentację narodową kobiet, a podczas rozgrywanego końcem czerwca w Szanghaju międzynarodowego spotkania "Chiny kontra Reszta świata" był trenerem młodzieżowej reprezentacji Reszty świata.