AZS Politechnika Rzeszów - "Oko w oko" z legendami tenisa stołowego
Oko w oko z legendami tenisa stołowego

"Oko w oko" z legendami tenisa stołowego

23 paĹşdziernika 2011, 13:03 | dod. Tomasz Pasternak | fot. Wojciech Maryjka

Niezwykłą dawkę pozytywnych wrażeń dostarczyła organizowana przez Klub Uczelniany AZS Politechniki Rzeszowskiej "Gala Tenisa Stołowego", z udziałem legendarnych reprezentantów kraju: Leszka Kucharskiego, Stefana Dryszela oraz Andrzeja Jakubowicza. Zasiadający na trybunach przedstawiciele najmłodszego pokolenia z wypiekami na twarzach, zaś ci nieco starsi - z nutką sentymentu mogli na własne oczy zobaczyć, że mimo upływu trzydziestu lat najlepsi niegdyś polscy pingpongiści nadal potrafią z celuloidową piłeczką zrobić dosłownie wszystko. Gala ta to część obchodów 60-lecia istnienia Politechniki Rzeszowskiej - najstarszej, a obecnie zarazem największej, wyższej uczelni technicznej w Polsce południowo - wschodniej.

Zobacz: materiał wideo z Gali w wydaniu TVP Rzeszów (od 17. minuty)

Legendarnych reprezentantów kraju wspierał mistrz Polski weteranów, Marian Woźniak. Cała czwórka rozegrała kilka pokazowych setów z Tomaszem Lewandowskim, Pawłem Chmielem oraz przygotowującym się w Rzeszowie do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie, mistrzem Australii i Oceanii, Davidem Powellem.

Mistrzowie do spółki z ich następcami stworzyli show, które na długo zapadnie w pamięci sympatyków tenisa stołowego. Andrzej Jakubowicz w pojedynku z Tomaszem Lewandowskim dosłownie czarowali niezwykle widowiskowymi zagraniami, jakich próżno szukać w spotkaniach ligowych o punkty. Obecnie trener Jakubowicz, szkolący kadrę juniorów we Francji, nie jeden taki mecz pokazowy rozegrał w słynnej paryskiej hali Bercy, z byłymi mistrzami świata: Jeanem-Philippe'em Gatienem i Jacquesem Secretinem.

W kolejnej partii Leszek Kucharski, niebawem obejmujący posadę trenera reprezentacji Indii seniorów, stając naprzeciw Pawła Chmiela przypomniał wszystkim cały wachlarz fenomenalnych uderzeń, za które niegdyś pokochała go cała Polska. Następnie umiejętności Australijczyka Powella sprawdził Stefan Dryszel, w trakcie spotkania zmieniając się z Marianem Woźniakiem. Chwilę później Jakubowicz postanowił wziąć rewanż na Kucharskim za notowane przed trzydsiestoma laty niemalże regularnie porażki, a po ich meczu Dryszel i Kucharski wzięli pod swoje skrzydła po jednym z zaproszonych na widownię gości, rozgrywając pojedynek deblowy. Każdy z tych występów stał na wysokim poziomie sportowym, a dodatkowo towarzyszyła im spora dawka humoru.

Na sam koniec rakietkę do ręki mógł wziąć każdy z widzów i stanąć "oko w oko" z jedną z legend polskiego tenisa stołowego. Co nie dziwi, najchętniej do stołów podbiegali najmłodsi, którzy w liczbie sporej, bo ok. 450 osób, zgromadzili się na trybunach w ramach "Politechniki Dziecięcej". Jest ona inicjatywa skierowana do dzieci w wieku 7 - 12 lat, mająca na celu - poprzez tego typu pokazy i prowadzone w aulach wykłady - wszczepienie przyszłym studentom pasji, która może być odpowiednio pielęgnowana przez kolejne lata. Dowodem na to, że się udało, niech będzie fakt, że po zakończonych pokazach najmłodsi tłumnie ruszyli w kierunku Tomasza Lewandowskiego, który przygotował dla nich zdjęcia, plakaty oraz materiały na temat prowadzonej przez siebie w Rzeszowie szkółki tenisa stołowego.