AZS Politechnika Rzeszów - Płatonow bohaterem! AZS z medalem mistrzostw Polski!
Płatonow bohaterem! AZS z medalem mistrzostw Polski!

23 kwietnia 2012, 20:29 | dod. Tomasz Pasternak | fot. Michał Kardasz

To już pewne - pingpongiści SPAR AZS Politechniki Rzeszów zagrają w kończącej sezon fazie play-off Superligi mężczyzn, gwarantującej co najmniej brązowe medale drużynowych mistrzostw Polski! "Akademicy" zapewnili sobie miejsce w czołowej "czwórce" ligi, w arcytrudnym meczu pokonując 3:2 ekipę Condohotels Morliny Ostróda.

Bohaterem rzeszowskiej ekipy został Paweł Płatonow, który zwyciężył w obydwu swoich pojedynkach. - Był to bardzo wyrównany i nerwowy mecz. Obydwie drużyny zaprezentowały podoby poziom. Miałem szansę zwycięzyć w swoim pojedynku, ale byłem spięty i to zadecydowało, że nie wygrałem. Paweł Płatonow zagrał dwa znakomite pojedynki i zapewnił nam ten najważniejszy punkt - powiedział tuż po meczu grający trener SPAR AZS, Tomasz Lewandowski.

W pojedynku otwierającym mecz Paweł Chmiel zmierzył się z Zhang Yangiem. Rzeszowianin walczył bardzo ambitnie, ale zdołał urwać rywalowi tylko jednego seta.

Od przegranego seta swój pojedynek z Karolem Szarmachem rozpoczął Paweł Płatonow. Białorusin szybko wyciągnął wnioski z porażki i trzy kolejne partie rozstrzygnął na swoją korzyść, ułatwiając swojej drużynie realizację celu, czyli zdobycia przynajmniej jednego punktu, zapewniającego miejsce w pierwszej czwórce.

Bliski dobrego wyniku konfrontacji z Bartoszem Szarmachem był Tomasz Lewandowski. W pierwszym secie wygrywał 8:10, ale zawodnik gospodarzy wyrównał i wygrał po krótkiej grze na przewagi. Grający-trener SPAR AZS-u od mocnego akcentu rozpoczął drugą partię. Prowadził już 0:6 i wydawało się, że pewnie zmierza do wygranej. Bartosz Szarmach nie poddał się jednak bez walki, ponownie doprowadził do wyrównania i zwyciężył w końcówce 13:11. W trzecim secie znów sześć punktów z rzędu zdobył Lewandowski, ale tym razem nie pozwolił już sobie na momenty słabości (6:11). Czwarta odsłona pojedynku należała do Bartosza Szarmacha, który triumfował 11:7.

Rzeszowianie przegrywali w pojedynku 2:1 i zachowanie szans medalowych zanlazło się w rękach Pawła Płatonowa, który walczył z czwartym najskuteczniejszym zawodnikiem Superligi, Zhang Yangiem. Gracz SPAZ AZS wykazał się w tym spotkaniu stalowymi nerwami. W dwóch pierwszych setach przegrywał w końcówce 9:8, ale w obydwu przypadkach zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść w stosunku punktowym 11:9. W trzeciej partii Białorusin był już blisko przypieczętowania wygranej (10:7), ale zbyt szybko się rozluźnił i pozwolił reprezentantowi gospodarzy na wyrównanie i zwycięstwo 14:12. W czwartym secie Zhang Yang prowadził 9:7 i kibice gospodarzy zaciskali kciuki, by zdołał utrzymać korzystny wynik. Tak się jednak nie stało. Płatonow wyrównał doprowadził do równowagi, a następnie w kilku próbach zwyciężył 12:14.

Czwarta partia nie miała już tak wielkiego znaczenia, ale sukces SPAR AZS, wygraną z Szymonem Malickim, przypieczętował kapitan rzeszowian, Paweł Chmiel.

W fazie play-off przeciwnikiem "akademików" będzie ekipa ZKS Drzonków, która dziś we własnej hali uległa 1:3 GKS Gorzovii Gorzów i ostatecznie uplasowała się na drugim miejscu w tabeli, po rundzie zasadniczej Superligi.

Condohotels Morliny Ostróda - SPAR AZS Politechnika Rzeszów 2:3
Zhang Yang - Paweł Chmiel 3:1 (6:11, 11:4, 11:7, 11:9)
Karol Szarmach - Pavel Platonow 1:3 (11:6, 1:11, 8:11, 9:11)
Bartosz Szarmach - Tomasz Lewandowski 3:1 (12:10, 13:11, 6:11, 11:7)
Zhang Yang - Pavel Platonow 1:3 (9:11, 9:11, 14:12, 12:14)
Szymon Malicki - Paweł Chmiel 1:3 (15:13, 10:12, 7:11, 9:11)

Relacja z meczu: Wojciech Maryjka - portal Rzeszow4u.pl.

Czytano: 1567 razy