AZS Politechnika Rzeszów - Politechnika Rzeszowska najlepsza w Europie!
Politechnika Rzeszowska najlepsza w Europie!

22 lipca 2012, 11:32 | dod. Tadeusz Czułno | fot. Grzegorz Mentel

Wspaniały sukces odnieśli pingpongiści Politechniki Rzeszowskiej na rozgrywanych w hiszpańskiej Cordobie Europejskich Igrzyskach Akademickich, będących jednocześnie V Akademickimi Mistrzostwami Europy w tenisie stołowym. Do dotychczasowych srebrnych (2009 r., Niszu - Serbia), brązowych (2010 r., Kazań - Rosja i 2011 r., Madera - Portugalia) medali wreszcie dołożyli ten najcenniejszy - złoty!

W tej formule, wzorowanej na letniej Uniwersjadzie, najlepsi sportowcy - studenci spotkali się po raz pierwszy, rozgrywając Igrzyska w dziesięciu dyscyplinach sportu. Eksportowa drużyna rzeszowskiej Politechniki, grająca jako SPAR AZS Politechnika Rzeszów w Polskiej Superlidze Tenisa Stołowego, nie miała sobie równych w gronie najlepszych 16 akademickich drużyn zakwalifikowanych do Igrzysk.

W eliminacjach grupowych rzeszowscy "akademicy" pokonali kolejno: WG Cologne (Niemcy), University of Bordeaux (Francja), University of Cyprus (Cypr) - wszystkie mecze po 3:0, a punkty solidarnie zdobywali: Paweł Chmiel, Tomasz Lewandowski i Piotr Chmiel - po 1. W ćwierćfinale przyszedł czas na kolejne 3:0 z University of Barcelona (Hiszpania), a w półfinale bratobójczy pojedynek z ubiegłorocznymi mistrzami Europy - Uniwersytetem im. Józefa Rusieckiego z Olsztyna.

Olsztynianie to superligowa drużyna Condohotels Morliny Ostróda, która w tegorocznych rozgrywkach Superligi zajęła piąte miejsce, przegrywając z rzeszowianami decydujący mecz o grę w fazie play-off. Podobnie było w Cordobie, choć emocji nie brakowało. Najpierw Lewandowski przegrał z Karolem Szarmachem, a stan meczu wyrównał Paweł Chmiel, pokonując jego brata-bliźniaka Bartosza. Następnie bliżniak Pawła, Piotr uległ Szymonowi Malickiemu. Wyrównał kolejny raz niezawodny Paweł Chmiel, pokonując Karola Szarmacha, a całości dopełnił Lewandowski, wygrywając z Bartoszem Szarmachem.

W finale na rzeszowian czekali srebrni medaliści z Madery - Humanistyczny Uniwersytet z Moskwy. I tutaj nie obeszło się bez dramaturgii. Poza zasięgiem Polaków był reprezentant Rosji Michaił Gładyszew, który zdobył dwa punkty dla Rosjan, ale pozostałe zdobywali już studenci Wydziału Zarządzania Politechniki z Rzeszowa, tym samym stając na najwyższym stopniu podium.

W niedzielę i poniedziałek odbędą się turnieje indywidualne, w których rzeszowscy "akademicy" również mają szanse medalowe.