AZS Politechnika Rzeszów - Rzeszowianie nie potrafili zatrzymać Energi
Rzeszowianie nie potrafili zatrzymać Energi

2 paĹşdziernika 2012, 10:49 | dod. Tomasz Pasternak | fot. Michał Kardasz

Do sporej niespodzianki doszło w zaległym meczu drugiej kolejki Wschodzący Białystok Superligi mężczyzn, w którym pingpongiści SPAR AZS Politechniki Rzeszów przegrali we własnej hali z beniaminkiem ligi, Energą-Manekin Toruń, 0:3. Goście na odniesienie tak przekonującego zwycięstwa potrzebowali zaledwie 80 minut.

Kapitalne zawody w barwach Energi rozegrali najmłodsi zawodnicy w całych rozgrywkach: Konrad Kulpa i Jakub Dyjas, do których dostosował się Chińczyk Wang Chen. Toruńskie trio praktycznie od początku do końca kontrolowało przebieg spotkania i zasłużenie wywalczyło historyczne trzy punkty we Wschodzący Białystok Superlidze. Dla mistrzów Europy juniorów w grze podwójnej były to premierowe zwycięstwa w najwyższej klasie rozgrywkowej w karierze.

Już pojedynek otwarcia pomiędzy Pawłem Platonowem a Konradem Kulpą zwiastował wspaniałą niedzielę dla zespołu gości. Mistrz Polski juniorów (416. miejsce w rankingu ITTF) triumfował w pierwszym secie 14:12. Po tym sukcesie Kulpa wpadł w trans, podczas którego w kolejnych dwóch grach pozwolił Białorusinowi (143. ITTF) zdobyć sześć "oczek".

Kiedy Tomasz Lewandowski w starciu numer dwa z Wang Chenem odrobił wynik ze stanu 0:2 w setach i 3:7 w trzeciej partii, wydawało się, że sam "Lewy" i cała rzeszowska Politechnika "wrócili z dalekiej podróży". Tenisista stołowy gospodarzy doprowadził do piątej gry, w której emocje trwały jednak tylko do stanu 6:6. Potem Chińczyk odskoczył na 10:6, ostatecznie wygrywając 11:7.

Przy prowadzeniu 2:0 Jakubowi Dyjasowi nie pozostawało nic innego, jak przypieczętować wygraną za trzy punkty. Wicemistrz Polski juniorów triumfował w pierwszym secie pojedynku z Pawłem Chmielem, lecz zawodnik SPAR AZS momentalnie doprowadził do remisu. Wydawało się, że pingpongowe szachy potrwają do piątej partii, lecz Dyjas postanowił rozstrzygnąć sprawę w czterech grach. Fenomenalną serię 17-latek zakończył pięknym topsinem z bekhendu, ustalając wynik na 11:9 i 3:1 w pojedynku. Konfrontacja Chmiela z Dyjasem obfitowała we wspaniałe wymiany z drugiej strefy, bogate w obustronne kontratopspiny i grę na loby.

Gracze SPAR AZS Politechniki Rzeszów po cennym zwycięstwie z Kolpingiem Jarosław 3:2, tym razem zakończyli mecz z zerowym dorobkiem. Beniaminek z Torunia tymczasem zaprezentował odwagę i ambicję, notując historyczne zwycięstwo w Superlidze i dopisując do swojego konta trzy punkty. Formę torunian już we wtorek zweryfikują mistrzowie Polski z Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki, natomiast Politechnika podejmie Alfę Bank Spółdzielczy Radzyń Podlaski.

SPAR AZS Politechnika Rzeszów - Energa-Manekin Toruń 0:3
Paweł Platonow - Konrad Kulpa 0:3 (12:14, 5:11, 1:11)
Tomasz Lewandowski - Wang Chen 2:3 (6:11, 9:11, 11:8, 11:6, 7:11)
Paweł Chmiel - Jakub Dyjas 1:3 (12:14, 11:8, 4:11, 9:11)

Czytano: 1353 razy

Medaliści II Europejskich Igrzysk Studentów 23-28 lipca 2014 r. z Rotterdamu