AZS Politechnika Rzeszów - POLITECHNIKA RZESZOWSKA NAJLEPSZA W EUROPIE !
POLITECHNIKA RZESZOWSKA NAJLEPSZA W EUROPIE !

22 czerwca 2013, 15:56 | dod. Tadeusz Czułno | fot.

VI AKADEMICKIE MISTRZOSTWA EUROPY W TENISIE STOŁOWYM

Na rozegranych w tureckim kurorcie Zonguldak od 19 do 23 czerwca 2013 r. VI AME w tenisie stołowym reprezentacja Politechniki Rzeszowskiej, oparta na zawodnikach ekstraklasowej drużyny SPAR AZS – studentach Wydziału Zarządzania naszej uczelni, w imponującym stylu obroniła drużynowy tytuł najlepszej akademickiej drużyny w Europie, zdobyty rok wcześniej w hiszpańskiej Kordobie. A ponieważ z reguły obronić tytuł jest trudniej niż zdobyć go po raz pierwszy złote medale wywalczone w Turcji smakują wybornie. Do sukcesu drużynowego, po raz pierwszy doszło złoto w grze pojedynczej aktualnego wicemistrza Polski seniorów Tomka Lewandowskiego, brąz Pawła Chmiela w singlu i brązowe medale w deblu pary Lewandowski – Michał Dąbrowski.

Rzeszowscy studenci marsz po złoto rozpoczęli od eliminacji grupowych, w których kolejno pokonali po 3:0 Norwegian University of Science and Technology (Norwegia), Technical University of Lisbon-School of Engineering (Portugalia) i University of Koblenz-Landau (Niemcy). W ćwierćfinale wyeliminowali Uniwersytet z Lubljany (Słowenia) 3:0. Medal już był, a na drodze do złota stanął faworyzowany Uniwersytet z Orenburga (Rosja). W dramatycznym boju, przy stanie 2:2 w meczu, w decydującej partii Lewandowski ograł 50. na liście światowej w rankingu ITTF Kiriła Skaczkowa i ten sukces otworzył drogę do finału, będącego rewanżem za ubiegłoroczny finał z Kordoby. W nim rozpędzeni studenci Wydziału Zarządzania PRz nie dali szans Uniwersytetowi Moskiewskiemu wygrywając 3:0.

Po dwudniowych bojach drużynowych przyszedł czas na turniej indywidualny. W nim popularny Lewy potwierdził, że jest najlepszym zawodnikiem mistrzostw, wygrywając rywalizację w gronie 64 zawodników. W finale pokonał 3:1 Chrisa Dorana (Nottingam Trent University -Anglia), a wcześniej w półfinale po bratobójczym boju zwyciężył Pawła Chmiela, któremu przypadł medal brązowy. Piotr Chmiel i Dąbrowski zakończyli turniej na ćwierćfinale (5-8), ten drugi pokonany przez Dorana.

Brązowy medal przypadł także parze Lewandowski – Dąbrowski w deblu (przegrali w półfinale z parą z Orenburga), bracia Chmielowie zakończyli udział w mistrzostwach na ćwierćfinale, gdzie ulegli parze brytyjskiej Doran-Hussain.

W ten sposób rzeszowscy akademicy podtrzymali medalową serie z europejskich mistrzostw. W sumie uczestniczyli do tej pory w pięciu AME zdobywając w serbskim Niszu (2009), rosyjskim Kazaniu (2010), portugalskiej Maderze (2011), hiszpańskiej Kordobie (2012) i tureckim Zonguldaku łącznie 20 medali (6 złotych, 3 srebrne i 11 brązowych).